page loader

BLOG

Co nowego w Laravel 5.3?

5 PAŹ 2016 0:57
|
Marcin
|
0
Co nowego w Laravel 5.3?

We wrześniu tego roku, zespół odpowiedzialny za popularny framework Laravel, oddał do dyspozycji użytkowników kolejną jego odsłonę, oznaczoną numerem 5.3. Jak twierdzą autorzy, dzięki nowym funkcjonalnością ma ona znacząco przyśpieszyć pracę developerów, przez co tworzenie aplikacji ma być jeszcze szybsze i bardziej komfortowe. Nowa wersja posiada również kilka poprawek bezpieczeństwa, które zostały wykryte przez użytkowników przez ostatnie 6 miesięcy.

Wprowadzone zmiany to m.in.

Nowa strona główna

W nowej wersji frameworka, tuż po jego instalacji ujrzymy przebudowaną stronę startową, na której znajdują się informacje przedstawiające nowości wprowadzone w aktualnej wersji. Znajdziemy tam również linki do stron takich jak Laracasts, Laravel News oraz Statamic

Laravel Scout

Laravel Scout jest to nowy mechanizm pozwalający na proste przeszukiwanie bazy danych. Korzystanie z niego, ogranicza się do zaimportowania go do wybranego modelu, po czym w tradycyjny sposób korzystamy ze statycznej metody search:

Post::search('Szukana fraza')->get();

Migracje

System migracji został wzbogacony o możliwość ich wycofywania pojedynczo, podając liczbę kroków, które chcemy anulować:

php artisan migrate:rollback --step=1

Prosta paginacja

W nowej odsłonie frameworka mamy do wyboru nowy, prosty rodzaj paginacji, wyświetlający tylko przyciski dalej oraz wstecz. Może być to szczególnie przydatne podczas tworzenia bloga, gdzie często spotykana jest paginacja w formie starszych oraz nowszym wpisów. Oprócz tego, mamy też dostęp do tradycyjnego systemu znanego z poprzednich wersji.

Zmienna $loop w widokach

Jedna z przydatniejszych zmian to wprowadzenie zmiennej $loop w każdym widoku Blade. Dzięki niej mamy możliwość kontrolowania pętli w wygodny sposób, bez konieczności "kombinowania" w tworzenie nowych zmiennych lub korzystania z niewygodnych indeksów. 

Zmienna $loop posiada następujące wartości:

  1. index - zawiera aktualny indeks pętli
  2. remaining - zawiera ilość pętli jaka została do zakończenia
  3. count - zawiera całkowitą liczbę pętli
  4. first - pierwsza pętla
  5. last - ostatnia pętla
  6. depth - zawiera aktualny poziom zagnieżdżenia pętli
  7. parent - odwołuje się do nadrzędej pętli

 

Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod TYM linkiem.

Zmiana katalogów

W folderze "app", nie znajdziemy teraz katalogów takich jak EventsJobs, Listeners Policies. Zostaną one utworzone dopiero podczas wywołania odpowiedniej komendy Artisan "make" .

Aktualizacja do nowej wersji

Proces aktualizacji Laravela do jego najnowszej wersji oznaczonej numerem 5.3 można znaleźć w oficjalnej dokumentacji.

Tagi: Laravel, PHP, webmaster
Zostaw komentarz