page loader

BLOG

Co nowego w Laravel 5.4?

3 LUT 2017 15:13
|
Marcin
|
0
Co nowego w Laravel 5.4?

Nowa wersja frameworka Laravel, oznaczona numerem 5.4 została oddana w ręcę programistów z całego świata. Twórcy postawili przede wszystkim na poprawę dotychczasowych funkcjonalności, ale nie oznacza to, że w najnowszej wersji nie znajdziemy nic zupełnie nowego.

"Component" i "Slot" w widokach Blade

Bardzo ciekawa funkcjonalność, pozwalająca jeszcze bardziej przyśpieszyć tworzenie aplikacji z wykorzystaniem systemu widoków Blade. Twórcy przedstawili ją, na przykładzie zewnętrzenego widoku z powiadomieniami. Dotychczas, aby wyświetlić dowolną zawartość w takim powiadmieniu, konieczne było przekazanie go w dodatkowej zmienne przesłanej do widoku. W tej chwili możemy zrobić to o wiele wygodniej korzystając właśnie z tej nowej funkcjonalności.

W widoku z powiadomieniem zamieszczamy dowolny kod, w którym w odpowiednim miejscu wyświetlamy zawartość zmiennej $slot, np:

// alert.blade.php

{{ $slot }}

Dzięki temu, w każdej chwili możemy wyświetlić komunikat z dowolną zawartością, odwołując się do polecenia @component:

@component('inc.alert')
    To jest treść powiadomienia.
@endcomponent

Ulepszony routing

W nowej wersji Laravel'a, możemy skorzystać z nowego sposobu definicji routingu, dzięki któremu kod jest bardziej czytelny:

Route::name('users.index')->middleware('auth')->get('users', function () {
    // some closure action...
});

Pozostałe zmiany

Oprócz tego, nowa wersja wprowadza również wiele poprawek w kodzie frameworka. Zmieniono też domyślną stronę dla błędu 503, czy wprowdzono walidację typu date_format.

O wszystkich pozostałych zmianach można przeczytać pod adresem https://laravel-news.com/laravel-5-4

Instrukcję aktualizacji do najnowszej wersji Laravel'a można znaleźć w oficjalnej dokumentacji - https://laravel.com/docs/5.4/upgrade

 

Tagi: Laravel, PHP, webmaster
Zostaw komentarz